جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 77779
  تاریخ انتشار : 10 تیر 1394 14:28
  تعداد بازدید : 1163

  معاون ستاد دیه کشور:

  مهریه هم دادنی و هم گرفتنی است

  معاون ستاد دیه کشور، برگزاری جشن طلاق را یک فاجعه دانست و گفت: برگزاری جشن طلاق زیبنده جامعه اسلامی ما نیست و اینکه منفورترین حلال خدا را جشن بگیریم زنگ خطری است.

  محمدعلی ساری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه ایلام، در مورد راهکارهای کاهش ورود زندانیان جرائم غیرعمد به زندان اظهار کرد: ستاد دیه در چهار محور بدهکاران چک، بدهکاران دیه ناشی از تصادفات و حوادث کار، مهریه و نفقه به زندانیان بی بضاعت کمک می کند.

  وی با بیان اینکه عامل انسانی در رانندگی موجب 70 درصد حوادث بوده و 30 درصد هم جاده و خودرو مقصر محسوب می شوند، افزود: عامل فرهنگی و عدم رعایت قوانین و مقررات نیز موجب بروز حوادث در این حوزه می شود که بسیاری را گرفتار زندان کرده است.

  ساری ادامه داد: بیش از 1000 نقطه حادثه خیز در سطح جاده های کشور وجود دارند و طبیعی است هر چه جاده ها مطلوب تر باشد تصادفات و حوادث ناشی از آن کاهش پیدا می کند و از ورود زندانیان این حوزه جلوگیری می شود.

  معاون ستاد دیه کشور با اشاره به اینکه اگر فرهنگ درست رانندگی کردن را در جامعه نهادینه کنیم 70 درصد تلفات و مشکلات رانندگی حل کاهش پیدا می کند و زندان هم شاهد زندانی تصادفات نخواهد بود، خاطرنشان کرد: متأسفانه شورای عالی ترافیک مصوبات را عملیاتی نمی کند.

  وی اضافه کرد: برای فرهنگ سازی درست رانندگی کردن نیازمند ورود سازمان های مردم نهاد هستیم.

  ساری در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی ازدواج آسان و تعیین مهریه منطقی بسیار ضروری است، تصریح کرد: با تحقیقاتی که از افرادی که به دلیل بدهی مهریه و نفقه در زندان هستند به عمل آمده خانواده ها در تعیین مهریه سنگین بسیار تأثیرگذار بوده اند.

  معاون اجرایی ستاد دیه کشور با بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و 831 نفر زندانی مهریه داریم، ادامه داد: پس نتیجه می گیرم "مهریه هم دادنی و هم گرفتنی" است و این جمله که مهریه را کی داده کی گرفته اصلاً درست نیست.

  وی از سیر صعودی طلاق ابزار نگرانی کرد و گفت: در مراسمات ازدواج ضروری است که بزرگان از مهریه به اندازه تاریخ تولد خودداری کنند.

  ساری جشن طلاق را یک فاجعه دانست و تصریح کرد: متأسفانه در برخی جاها مشاهده می شود جشن طلاق برگزار می شود که این زیبنده جامعه اسلامی ما نیست و اینکه منفورترین حلال خدا را جشن می گیرند زنگ خطری است.

  معاون ستاد دیه کشور چشم وهم چشمی را از علت های مهم طلاق دانست و خاطرنشان کرد: گاهی اوقات زوجه به دلیل چشم وهم چشمی هزینه های زیادی می کند و زوج هم قادر به تأمین این هزینه های بیهوده نیست و در نتیجه زمینه ایجاد اختلاف شروع و منجر به طلاق می شود.

  وی با بیان اینکه طبق آمارها ظرف دو سال گذشته 16 درصد طلاق افزایش پیدا کرده و فشارهای اقتصادی تاثیر زیادی در شکل گیری طلاق دارد، تصریح کرد: بهره گیری از دستورات و فرهنگ اسلامی بسیاری از مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه ما را حل می کند.

  ساری با انتقاد از به فراموشی سپرده شدن فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گفت: کلید حل مشکلات اجتماعی و اخلاقی جامعه ما توجه به این امر مهم است که متاسفانه به فراموشی سپرده شده است.

  معاون اجرایی ستاد دیه کشور با بیان اینکه قانون چک باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد، افزود: نباید به راحتی مدارکی مانند دسته چک را در اختیار افراد قرار داد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
49