جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 74968
  تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1394 15:56
  تعداد بازدید : 1139

  با صدور یک بیانیه صورت گرفت

  هشدار ستاد حقوق بشر به نهاد های بین المللی درباره ادامه روند جنایات سعودی در یمن

  ستاد حقوق بشر با صدور بیانیه ای نسبت به ادامه روند کشتار بی رحمانه مردم بی گناه و مظلوم یمن، به همه سازمان ها و نهادهای بین المللی مرتبط با حقوق بشر و متجاوزان و حامیان آنها هشدار داد.

  به گزارش خبرگزاری فارس، ستاد حقوق بشر کشورمان در پی تدوام حملات نظامی رژیم سعودی به مردم یمن و افزایش تلفات انسانی و افزایش نگرانی ها از وقوع یک فاجعه انسانی، در ادامه موضع گیری های قبلی خود، با صدور بیانیه ای نسبت به ادامه روند کشتار بی رحمانه مردم بی گناه و مظلوم یمن، به همه سازمان ها و نهادهای بین المللی مرتبط با حقوق بشر و متجاوزان و حامیان آنها هشدار داد.
  بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در این بیانیه ضمن ابراز نگرانی شدید از کشتار بی رحمانه مردم بی گناه و مظلوم یمن از جمله زنان و کودکان به دست رژیم سعودی، از همه نهادهای بین المللی مرتبط با حقوق بشر و حقوق بین الملل خواسته شده تا به وظایف خود در قبال تعهدات بین المللی عمل کنند.
  متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  در اثر تجاوز رژیم سعودی به کشور یمن، تاکنون بیش از 3500 نفر شهید و بیش از 6000 نفر از مردان، زنان و کودکان بی گناه مجروح شده اند. سکوت قدرتمندترین و در عین حال پیشرفته ترین دولت های دنیا که سیاست خارجی خود را بر پایه شعارهای «حقوق بشر» مبتنی کرده اند، تاسف بار است؛ چرا که منتج به ادامه کشتار مردمی شده است که گناهی جز اعمال حق تعیین سرنوشت خود و مقاومت در برابر دیکتاتوری نداشته اند.

  در حالی که مردم یمن از کمبود مواد غذایی، نیازهای درمانی و پزشکی رنج می برند؛ حملات پیاپی به همراه عدم امکان ارسال کمک های بشردوستانه به مردم تحت تهاجم، می تواند منجر به وقوع یک فاجعه انسانی بزرگ گردد. همانطور که ماده 23 کنوانسیون چهارم ژنو مقرر می دارد، هر دولت متعاهد باید به تمامی محموله های دارویی و هرگونه مواد غذایی ارسالی، آزادی عبور بدهد.

  حقوق بشردوستانه در ارتباط با بهره مندی انسان ها از حق غذا و آب حتی در طول درگیری مسلحانه نیز جاری است. بسیاری از شهروندان یمنی، از تأمین مایحتاج اصلی غذایی عاجز هستند. مجموع این اقدامات رژیم سعودی، از مصادیق بارز نقض ماده 54 (1) پروتکل الحاقی به کنوانسیون چهارم ژنو بوده و بر اساس قواعد مسلم حقوق بین الملل، جنایت بین المللی محسوب می شود.

  عدم اجازه ارسال کمک های بشردوستانه، به مثابه مجازات جمعی مردم یمن تلقی می شود. این امر نقض ماده 33 کنوانسیون چهارم ژنو است که مقرر می دارد: "هیچ شخص مورد حمایت را نمی توان برای خلافی که شخصاً مرتکب نشده است، تنبیه کرد". منع دسترسی به غذا و سایر اقلام در درازمدت بر بقای جمعیت اثر می گذارد و شرایط ناشی از اقدامات عامدانه نیروهای نظامی رژیم سعودی، تحمیل مجازات جمعی بر مردم یمن است که تخطی آشکار از مقررات ماده 33 کنوانسیون چهارم ژنو محسوب می شود.

  مساله یمن موضوعی در چارچوب حق تعیین سرنوشت مردم است که در ارتباط کامل با موضوع انقلاب مردم این کشور قرار دارد و هر نوع مداخله ای چه از سوی کشورهای دیگر و چه از سوی شورای امنیت، نامشروع و خلاف حق مزبور است. توسل به زور در همه اشکال آن از مواردی است که در حقوق بین الملل ممنوع است.

  اصل منع توسل به زور، به عنوان قاعده آمره ای است که دولت ها را موظف می نماید تا از تجاوز و استفاده از نیروی نظامی به عنوان نماد اصلی توسل به زور علیه دولت و کشور دیگر پرهیز نمایند. منشور سازمان ملل متحد در بند 1 ماده 1 خود به «متوقف ساختن هرگونه عمل تجاوز» اشاره کرده و در بند 4 ماده 2 نیز مقرر کرده است «تمامی اعضاء در روابط بین المللی خود از تهدید به زور یا استفاده از آن علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری یا از هر روش دیگری که با مقاصد ملل متحد مباینت داشته باشد، خودداری خواهند نمود».

  بر این قاعده تنها دو استثناء وجود دارد: یکی دفاع مشروع و دیگری عملیات نظامی بین المللی برطبق تصمیم شورای امنیت. ازاین رو، حمله عربستان به یمن تحت شمول قاعده آمره بین المللی یعنی اصل منع توسل به زور، یک حمله نامشروع و تجاوز به کشور مستقل یمن است و این حمله، تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی محسوب می شود.

  از طرف دیگر، طبق اساسنامه دیوان کیفری بین المللی در درگیری های مسلحانه بین المللی، هدایت مستقیم و عمدی حملات علیه اهداف غیرنظامی در زمره جنایات جنگی محسوب می شود. اقدام رژیم سعودی در تخریب گسترده تأسیسات غیرنظامی از قبیل اماکن عمومی و تأسیسات آب و برق و زیرساخت های ارتباطی و مواصلاتی، بر طبق حقوق بین الملل و کنوانسیون ژنو جنایات جنگی محسوب می شود.

  استفاده از سلاح های ممنوعه علیه مردم یمن از جمله سلاح های فسفری و بمب های خوشه ای نیز از جمله جنایات جنگی محسوب می شوند.
  بند 3 ماده 6 اساسنامه دیوان کیفری بین المللی قراردادن عمدی یک گروه در معرض شرایط نامساعد زندگی، به منظور نابودی فیزیکی کلی یا جزئی آن گروه را از مصادیق نسل کشی محسوب می کند.

  اقدام رژیم سعودی در جلوگیری از ارسال ضروری ترین نیازهای زندگی به این کشور و حملات وحشیانه هوایی بدون رعایت اصل تفکیک بین نظامیان و غیرنظامیان، نوعی نسل کشی نیز محسوب می شود.

  اقدامات وحشیانه و غیرانسانی رژیم سعودی در حالی روی می دهد که متاسفانه سازمان های بین المللی، شورای امنیت و کشورهای مدعی حمایت از حقوق بشر هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهند و با عدم اقدام خود، دست این رژیم را در تداوم اقدامات خود بازگذاشته اند. شورای امنیت نتوانسته است به وظیفه انسانی خود در قبال یمن عمل نماید.

  این شورا به عنوان رکن اصلی سازمان ملل در حفظ صلح و امنیت بین المللی، با صدور «قطعنامه 2216» نشان داد که تصمیمات آن در راستای منافع سیاسی و مادی چند کشور خاص بوده و تمایلی برای حفظ صلح واقعی در عرصه بین المللی ندارد. نهادهای بین المللی باید به مسئولیت خود در کمک به مردم مظلوم یمن، جلوگیری از اقدامات تجاوزکارانه رژیم سعودی و محکومیت آشکار این جنایات عمل نمایند.

  تعهد به مجازات جنایتکاران جنگی که در حین مخاصمات بین المللی مرتکب نقض حقوق بشردوستانه شده اند، دولت ها را ملزم به تعقیب این افراد می کند. از اینرو، انتظار می رود کشورها به مسئولیت خود در تعقیب جنایتکاران و محاکمه آنان اقدام نمایند. از طرف دیگر، شورای امنیت نیز باید ضمن ترک جانبداری و حفظ بی طرفی و عمل به مسئولیت خود، براساس ماده 13 اساسنامه دیوان کیفری بین المللی این وضعیت را به این دیوان ارجاع دهد تا جنایات این رژیم مورد رسیدگی قرار گیرد.

  از شورای حقوق بشر نیز انتظار می رود ضمن موضعگیری جدی در این مورد، هرچه سریع تر کمیته تحقیقی را برای بررسی موضوع نقض گسترده حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه در یمن تشکیل دهد.

  مردم یمن به ویژه زنان و کودکان این کشور، هم اکنون با کمبود شدید مواد غذایی، گرسنگی و فقر مواجه هستند. بنابر اعلام یونیسف، در حال حاضر دست کم 250 هزار کودک یمنی در خطر مرگ ناشی از گرسنگی و کمبود مواد غذایی هستند.

  از این رو ستاد حقوق بشر ضمن محکومیت این تجاوز و حملات غیرانسانی، همچنین از سازمان های بین المللی حافظ صلح و متجاوزان می خواهد تا تمام تلاش خود را برای حفاظت از سلامت و امنیت غیرنظامیان به ویژه کودکان به کار گیرند و شرایطی را فراهم نمایند تا نیروهای امدادرسان بتوانند کمک های پزشکی، غذایی و حمایتی خود را در اختیار آسیب دیدگان و قربانیان قرار دهند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
32