جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 74724
  تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1394 14:14
  تعداد بازدید : 867

  معاون دیوان عالی کشور:

  در شرعی بودن آرای دیوان عالی کشور شکی وجود ندارد

  معاون دیوان عالی کشور گفت: به دلیل اینکه رییس دیوان و روسای شعب مجتهد به مسایل و مقررات قضایی هستند در شرعی بودن آرای دیوان شکی وجود ندارد.

  به گزارش خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت منابع انسانی قوه قضائیه، ابراهیم ابراهیمی، معاون دیوان عالی کشور در بازدید دانش پژوهان مرکز آموزش های تخصصی فقه وابسته به مدرسه علمیه حضرت ولی عصر (عج) از دیوان عالی کشور با بیان اینکه آرای دیوان نیاز به تایید مرجع دیگری ندارد، درباره فعالیت های علمی این نهاد اظهار کرد: اکنون دیوان علاوه بر انتشار کارنامه علمی آرای هیات عمومی، کتاب آرای وحدت رویه از سال 1323 را نیز منتشر کرده است.

  وی با تاکید بر «جایگاه دیوان عالی کشور از منظر فقه شیعه» گفت: در این باره دانش پژوهان مرکز تخصصی فقه می توانند مقاله هایی علمی را تهیه کنند. دیوان عالی نیز از نویسنده بهترین مقاله تقدیر خواهد کرد.

  رسیدگی حقوقی و کیفری به پرونده ها

  حجت الاسلام و المسلمین «رحمت الله عروجی» رییس شعبه شش دیوان عالی کشور نیز در این دیدار گفت: این نهاد، عالی ترین سطح قوه قضاییه است و در دو بعد حقوقی و کیفری به پرونده ها رسیدگی می کند، همچنین پرونده های مورد رسیدگی دیوان در بالاترین حد جرایم قرار دارند.

  وی با بیان اینکه پرونده های کیفری دیوان عالی کشور پرونده هایی بوده که در محاکم کیفری استان مورد رسیدگی قرار گرفته است، افزود: این پرونده ها برای تجدیدنظرخواهی به دیوان عالی ارجاع می شود که تایید یا رد (ابرام یا نقض) شود.

  عروجی گفت: از دو سال پیش در پرونده هایی که محکوم به از طریق اعمال ماده 18 درخواست رسیدگی دارند، برخی از شعبات به صورت اختصاصی به آنها رسیدگی می کنند.

  وی افزود: بر اساس تصریح قانون اساسی و ماده 214 قانون آیین دادرسی کیفری اگر قاضی در رسیدگی به یک پرونده مواد قانون را نیابد، باید به منابع معتبر فقهی برای صدور حکم مراجعه کند.

  این قاضی دیوان عالی کشور با بیان اینکه هر تحصیلکرده حقوق نمی تواند قاضی خوبی باشد، اظهار کرد: کار قضایی کار انبیا و اولیاست و فردی که در چنین جایگاهی قرار می گیرد باید علم، فهم و خدابینی را در کنار هم داشته باشد.

  اعتراض به پرونده های حقوقی در دیوان

  «رضا محمدلو» رییس اداره کارشناسان و دبیرخانه دیوان عالی کشور نیز درباره نوع پرونده های ارجاعی به دیوان عالی کشور گفت: این پرونده ها در دو قالب حقوقی و کیفری در اختیار دیوان قرار می گیرد؛ بر این اساس پرونده های حقوقی در قالب فرجام خواهی است که اعتراض به آن باید در دادگاه صادر کننده رای انجام شود.

  وی با بیان اینکه در پرونده های کیفری نیز اگر موضوع، قابلیت رسیدگی در دیوان عالی کشور را داشته باشد، این مورد در حکم صادره درج می شود، افزود: رسیدگی به این پرونده ها به صورت فوق العاده صورت می گیرد که به دو شیوه پستی یا حضوری ابلاغ خواهد شد. ضمن آنکه این پرونده ها در اداره کارشناسان تشکیل و به شعب رسیدگی فوق العاده ارجاع می شود.

  رییس اداره کارشناسان و دبیرخانه دیوان عالی کشور تاکید کرد: عمده پرونده های ارجاع شده به دیوان عالی کشور مربوط به موضوع هایی مانند نزاع، ضرب و شتم، سرقت و خلاف شرع است.

  مرکز آموزش های تخصصی فقه وابسته به مدرسه علمیه ولی عصر(ع) در سال 1391 با هدف تربیت طلاب فاضل در گرایش های فقه راه اندازی شده است و در اولین گام، دوره تخصصی فقه القضاء را طراحی و اجرا کرده است. این مرکز جهت استفاده هر چه بهتر از فارغ التحصیلان این دوره، طی انعقاد تفاهم نامه همکاری با معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضائیه، شرایط جذب فارغ التحصیلان داوطلب به خدمت در دستگاه قضا را فراهم کرده است. مرکز آموزش های تخصصی فقه تاکنون بیش از 180 دانش پژوه را پس از طی آزمون های ورودی خود پذیرفته و از این بین طلاب سطح 3 این مرکز جذب دوره کارورزی قوه قضائیه شده اند.

  در این بازدید دانش پژوهان با روند رسیدگی قضایی در شعب دیوان عالی کشور آشنا شدند و مسئولان و قضات حاضر به سئوالات آنان پاسخ دادند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
20