جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 74479
  تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1394 15:58
  تعداد بازدید : 1011

  رییس کانون وکلای دادگستری مرکز:

  سازمان ملل به دنیا بفهماند مدعیان حقوق بشر اولین ناقضین آن هستند

  رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: اقدام سازمان ملل در بررسی سابقه حقوق بشر آمریکا می تواند گام خوبی برای مبارزه با نقض حقوق بشر باشد تا به دنیا بفهماند آن ها که مدعی حمایت از حقوق بشر هستند خود اولین ناقضین این حقوق به شمار می روند.

  علی نجفی توانا در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: مفاهیم حقوق بشر در ادبیات حقوقی، سیاسی و اجتماعی در مواردی به علت همپوشانی با حقوق شهروندی، حقوق اساسی، فطری و طبیعی بشر در زمان و مکان و متاثر از پارامترهای مختلف، متفاوت جلوه می کند.

  وی افزود: اصولا حقوق بشر در بعد نظری همیشه سرلوحه مناظرات سیاسی و خواسته های حاکمیت ها و بهانه ای برای اقدامات و توجیه تدابیر اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است.

  این وکیل دادگستری گفت: شاید در یک کلام بتوان گفت به طور اصولی و در عمل هیچ کشوری از لحاظ رفتار حاکمیت در تطبیق با اصول حقوق بشری مصون از انتقاد نیست، هرچند هیچ حاکمیتی خود را از این حیث قابل نقد نداند.

  نجفی توانا بیان کرد: متاسفانه در قضاوت های حقوق بشری و حقوق شهروندی، مطامع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دینی همیشه حاکمیت داشته و دارد یا حداقل می توان گفت تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم خود را در فرایند ارزیابی حکومت ها نسبت به یک حکومت دیگر و مجامع بین المللی نسبت به حکومت ها به جا می گذارد.

  وی ادامه داد: بنابراین در مقام ارزیابی انطباق عملکرد حاکمیت های حقوق بشری باید گفت اکثر کشورها به نوعی بخش جزئی یا بخش مهمی از ارزش های حقوق بشری را نادیده می انگارند.

  رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: این نقض عهد گاهی ناشی از برداشت حاکمیت ها از مفهوم حقوق بشر است اما در مواردی این اقدام به صورت آگاهانه انجام می شود.

  وی تصریح کرد: آن چه مسلم است این است که اسناد بین المللی متضمن نکات و مفاهیمی است که اکثر حقوق دانان، سیاستمداران و حکومت ها آن را قبول کرده و به اجرای آن متعهد می باشند، ولی بررسی و تحقیق در خصوص رویکرد عملی حکومت ها متاسفانه نشان می دهد که به این عهد و پیمان ها وفاداری چندانی وجود ندارد. هرچند حاکمیت کشورها به ظاهر خود را مدافع حقوق شهروندی دانسته و در این مسیر هزینه صرف می کنند و مدعی حفظ حقوق بشر نه تنها در کشور خود بلکه در سایر کشورها هستند.

  نجفی توانا گفت: در این مورد می توان به عملکرد بسیاری از کشورها در طول تاریخ از جمله شوروی سابق، آلمان نازی و حکومت های جدید نظیر کشورهای اروپایی و آمریکایی توجه کرد که در آن ها شاهد چنین تعرض آشکار و هدفمندی به گستره حقوق بشری و شهروندی هستیم.

  وی اظهار کرد: در واقع نمی توان سهم آمریکا را در نقض حقوق بشر نسبت به بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهایی که متصف به نقض حقوق بشر هستند و بارها مورد محکومیت مجامع بین المللی قرار گرفته اند کمتر دانست و حتی می توان گفت در مواردی این نقش پر اهمیت تر است؛ زیرا ارزش شکنی از کسی که ادعا می کند حافظ ارزشی است مستوجب نقد و واکنش اجتماعی و سیاسی جهانی شدیدتری است.

  نجفی توانا معتقد است که مطالعه عملکرد دولت های جهان به ویژه در کشورهای آمریکایی و اروپایی در تضییع و محدود کردن گستره جرایم سیاسی و خروج بسیاری از جرایمی که جنبه سیاسی دارد به اعتبار اینکه این جرایم جنبه تروریستی یا خشونت دارند و همچنین برخورد با مهاجرین غیرقانونی، اقلیت ها و نگاه ایدئولوژیکی به سایر کشورها از بعد سیاسی و دینی نشانگر این است که ما بر اساس دیدگاه ها و اصول و نظریات ملی و فردی و در مقام تغلیب دیدگاه های خود نسبت به سایر جوامع برداشت متفاوتی از حقوق بشر داریم؛ برداشتی که می توان آن را مصادره به مطلوب دانست.

  رییس کانون وکلای مرکز اظهار کرد: عملکرد آمریکا در جنگ ویتنام، در خاورمیانه، در حمایت از اسرائیل و در حمایت از حکومت های دیکتاتور در آمریکای جنوبی، سرنگونی حکومت ملی دکتر محمد مصدق و بسیاری از حکومت ها در جهان نشانه آشکار نقض اساسی حقوق بشر است.

  وی ادامه داد: برخورد با زندانیان گوانتانامو و ابوغریب به بدترین وجه که شاید در قرون وسطی بتوان مشابه آن را به خاطر آورد، شنود غیرقانونی مکالمات شهروندان آمریکایی، حمایت از کشتار مردم بی گناه در یمن و غزه - بدون این که قصد طرفداری از این جناح یا آن جناح را داشته باشیم و صرفا در چارچوب اصول حقوق بشری- و همچنین مجازات کودکان زیر 18 سال برخلاف صراحت اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاقین حقوق مدنی سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک و حتی برخلاف مفاد صریح قوانین اساسی کشور آمریکا است.

  نجفی توانا با بیان اینکه تمامی این اقدامات به بهانه حفظ و حراست از امنیت ملی آمریکا صورت می پذیرد گفت: متاسفانه حاکمیت ها به بهانه حفظ حقوق بشر، حقوق بشر را منکوب و لگدمال می کنند. البته میزان و اهمیت این نقض در کشورهای مختلف در زمان و مکان های مختلف متفاوت است؛ بنابراین جای تعجب دارد کشورهایی که در ظاهر و با شعار خود را حامی حقوق بشر می دانند، این چنین آشکارا حقوق بشر را زیر پا می گذارند.

  وی گفت: ما بر این اعتقادیم که حکومت ها نباید برای منافع و مطامع ملی اقدامات غیرقانونی خود را در نقض حقوق بشر مباح و مجاز تلقی کنند، اما با تاثیرپذیری از نگاه سیاسی با زیر ذره بین گذاشتن اقدامات سایر حکومت ها در این زمینه خود را به جای منتقد قرار داده و با فراموش کردن اقدامات خود صرفا اقدامات نقض کننده حقوق بشر از سوی کشورهای دیگر را گوشزد کنند.

  نجفی توانا افزود: این امر بدین معنا نیست که ما حق انتقاد از خود را نسبت به حکومت های دیگر و حتی حکومت خود سلب کنیم. ما حق داشته و داریم که هر جا در تطبیق اقدامات با موازین حقوق بشری و شهروندی عمل خلاف قانون مشاهده کنیم با استدلال و منطق این اقدام خلاف را برای حفظ ارزش های اجتماعی و سیاسی مورد نقد قرار دهیم، اما نقد عملکرد دیگران بی توجه به اقدامات خود نوعی خودخواهی سیاسی و خودباوری و خودمحوری غیراصولی و مکارانه است.

  رییس کانون وکلای مرکز گفت: بنابراین اقدام سازمان ملل در زمینه بررسی سابقه حقوق بشر آمریکا می تواند گام خوبی برای مبارزه با نقض حقوق بشر در سراسر جهان باشد تا به دنیا بفهماند آن ها که مدعی حمایت از حقوق بشر هستند خود اولین ناقضین این حقوق به شمار می روند.

  وی گفت: اگر اقدامات سازمان ملل تحت تاثیر نگاه های اثرگذار زورمدارانه حکومت آمریکا یا سایر کشورها قرار نداشته باشد و تصمیمات بی طرفانه اتخاذ کند می تواند نوعی ابتکار در مبارزه با نقض حقوق بشر در کشورهایی باشد که تاکنون خود را مصون از انتقاد تلقی می کنند و هر اقدامی را با بهانه حفظ امنیت ملی و منافع خارجی آمریکا مباح می دانستند، ولی در برخورد با کشورهای دیگر با تبلیغ وسیع، نقض حقوق بشر را به رخ جهانیان می کشیدند تا اقدامات غیرقانونی آن ها در سایه این ادعا مخفی بماند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
33