جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64070
  تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 12:38
  تعداد بازدید : 776

  در دیدار دبیر ستاد حقوق بشر و رئیس سنای ایتالیا تاکید شد

  آمادگی ایران و ایتالیا برای همکاری در مبارزه با موادمخدر و تروریسم

  دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان که در راستای توسعه و گسترش همکاری های دوجانبه حقوق بشری و قضایی در رأس یک هیأت عالیرتبه به ایتالیا سفر کرده است، با پی یه تروگراسو رئیس سنای این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد لاریجانی در این دیدار، جمهوری اسلامی ایران را کشوری روبه رشد و در حال توسعه در همه زمینه ها دانست و گفت: ابعاد توسعه در ایران منحصر به علم و فناوری نیست و ما هم اکنون شاهد توسعه مدنی، توسعه دموکراسی، توسعه قضایی و حقوق بشری هستیم.

  وی با تاکید بر این که «بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در 35 سال گذشته بنای یک نظام سیاسی و مدنی برپایه عقلانیت اسلامی بوده است» تصریح کرد: تاکید ما بر عقلانیت اسلامی به این جهت است که این روزها جهانیان و خصوصا کشورهای غربی با چهره ای جعلی از اسلام که گروه های تندرویی مانند داعش آن را رهبری می کنند، مواجه هستند.

  دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: به همین دلیل ما بر ابتنای نظام سیاسی و مدنی کشورمان بر عقلانیت اسلامی تاکید داریم چرا که مدل نظام حکومتی ما به هیچ وجه شبیه طالبان یا داعش نیست و قادر به ارائه راه حل های جدید برای مشکلات و مسائل پیچیده جهان امروزی است.

  لاریجانی با اشاره به برگزاری سمینار دوجانبه ایران و ایتالیا با عنوان " صیانت از حقوق بشر در نظام کیفری ایران و ایتالیا" که در جزیره سیسیل برگزار شد، افزود: همانگونه که در این سمینار و پیشتر در نشست های رسمی شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز اعلام کرده ایم مشی ما مشارکت و تعامل با جهان است و در این بین ایتالیا برای ما کشور مهمی است که باید این گفت وگوها و نشست های دوجانبه میان دو کشور توسعه یابد.

  در این نشست پی یه تروگراسو رئیس مجلس سنای ایتالیا نیز ضمن خوش آمد گویی به دبیر ستاد حقوق بشر و هیأت همراه، ایران را در شرایط بحرانی که گریبانگیر خاورمیانه و جهان شده، منطقه ای امن و یک کریدور کمک های بشر دوستانه دانست.

  رئیس مجلس سنای ایتالیا نیز با تاکید بر این که «توسعه گفت وگوها و نشست های دوجانبه قطعا بهترین راه حل برای رسیدن به فهم مشترک و کم کردن اختلافات است» گفت: اگرچه میان نظام سیاسی و قضایی ما اختلافاتی وجود دارد اما اشتراکات دو سیستم آنقدر زیاد هست که بتوان به جای اختلافات بر روی اشتراکات سرمایه گذاری کرد.

  پی یه تروگراسو با تقدیر از مبارزه بی امان جمهوری اسلامی ایران با قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و تروریسم تصریح کرد: مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریسم از همان موضوعاتی است که ایران و ایتالیا می توانند به صورت مشترک روی آن کار کنند.

  تروگراسو با تاکید بر این که «مبارزه با تروریسم برای ایتالیا بسیار حائز اهمیت است» نقش ایران در جلوگیری از گسترش تروریسم در منطقه را بسیار مهم ارزیابی کرد.

  رئیس مجلس سنای ایتالیا با بیان این که «احترام زیادی برای فرهنگ ایرانی قائل است» ابراز امیدواری کرد مناسبات ایران و ایتالیا در همه زمینه ها توسعه یابد و به زودی روابط و تعاملات گسترده تری میان دو کشور حاکم شود.

  در پایان این دیدار محمدجواد لاریجانی ضمن استقبال از پیشنهاد رئیس مجلس سنای ایتالیا مبنی بر همکاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم برای آغاز هرچه سریعتر همکاری ها در این حوزه و درگیر کردن سیستم قضایی هر دو کشور در این زمینه ها اعلام آمادگی کرد.

  به گزارش ایسنا همچنین سمینار دوجانبه " صیانت از حقوق بشر در نظام کیفری ایران و ایتالیا" که به مدت سه روز با شرکت دو هیأت عالیرتبه قضایی و حقوق بشری از ایران و ایتالیا در جزیره سیسیل برگزار شد با صدور یک جمع بندی مشترک کار خود را پایان داد.

  دو طرف در این جمع بندی مباحث مطرح شده در سمینار را علمی و سازنده توصیف کردند و آن را فرصت مناسبی برای توسعه همکاری های فنی و علمی در زمینه های قضایی و حقوق بشری میان دو کشور ارزیابی کردند.

  دو طرف با تاکید بر اینکه سمینار توانسته است تاثیر مثبتی بر درک و فهم عمیق تر دو طرف از سیستم های حقوقی و قضایی یکدیگر از جمله رویکردهای حقوق بشری داشته باشد، خواستار ادامه و گسترش این نشست ها و همکاری های دو جانبه در آینده شدند.

  برهمین اساس توافق شد دور بعدی این گفتگوها با موضوعات دیگری، در سال 2015 در تهران برگزار شود.

  دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در انتهای این نشست سه روزه که در شهر سیراکوزای جزیره سیسیل در ایتالیا برگزار شد با اشاره به اینکه توسعه همکاری های دوجانبه در زمینه های قضایی و حقوق بشری در دستور کار ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، گفت: ما به همه تجربیات دنیا احترام می گذاریم و نهایتا از همه آن بخش هایی از این تجربیات که با فرهنگ و باورهای خودمان نزدیک و هماهنگ است، استفاده می کنیم.

  لاریجانی با اشاره به اینکه ایران هم اکنون بزرگترین دموکراسی خاورمیانه و همچنین پیشرفته ترین کشور در عرصه علم و فناوری در منطقه محسوب می شود، گفت: این پیشرفت ها مرهون تجربه ای است که ما پس از انقلاب اسلامی به دست آوردیم و آن تجربه چیزی نبود جز بنای یک نظام سیاسی، مدنی بر اساس عقلانیت اسلامی.

  دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه سخنان خود در پایان سمینار دوجانبه ایران و ایتالیا گفت: البته این تجربه ما مورد علاقه و خوشایند همه نبود و لذا از همان ابتدا ما با چالش هایی روبرو شدیم و هر روز موانع سر راه ما گذاشته می شد و ما از همان ابتدا دریافتیم که ساختن یک جامعه مدرن کار و تلاش لازم دارد و این کالایی نیست که بتوان آن را از خارج وارد کرد و باید روی پای خود بایستیم و این مشکلات را حل کنیم و به فضل خدا تا حالا موفق بوده ایم.

  لاریجانی با بیان اینکه عزم ایران داشتن روابط خوب با جهان است، گفت: جمهوری اسلامی ایران به همه تجربیات دنیا با احترام نگاه می کند و این بخشی از فرهنگ ما ایرانی ها است که دستاوردها و تجربیات دیگران را خوب نگاه می کنیم و نهایتا آنچه که با فرهنگ و باورهای خودمان است را به کار می گیریم و یا بخش های زیادی از این تجربیات را بومی می کنیم.

  دبیر ستاد حقوق بشر سپس گفت: به نظر من معقول ترین تعریف درباره مفهموم جدید جهانشمولی حقوق بشر نیز همین است که ما در دنیا به همه نگاه کنیم و از تجربیات خوب یکدیگر یاد بگیریم. جهانشمولی حقوق بشر این نیست که تنها یک تجربه را مثلا آنچه در غرب و پس از رنسانس اتفاق افتاد و البته برای ما محترم است را بگیریم و بقیه تجربیات دنیا را تحقیر کنیم.

  لاریجانی افزود: جهانشمولی یعنی اینکه همه در آن مشارکت کنیم و همه با هم تعامل داشته باشیم و از این منظر من عرض می کنم که این دو واژه برای ما کلیدی است، مشارکت و تعامل و همین دو می تواند راهنمای همکاری های آینده ما با ایتالیا و حتی سایر ملت ها در خصوص مسائل حقوق بشری باشد.

  بسیونی: ایران می خواهد با تجربه خود کشوری مدرن باشد

  در پایان این نشست دکتر محمود شریف بسیونی رئیس هیأت عالیرتبه قضایی و حقوق بشری ایتالیا ضمن تقدیر از حضور و مشارکت سازنده هیأت ایرانی در این سمینار بهترین راه برای نزدیک شدن افکار و فهم درست از یکدیگر را توسعه گفتگوها و نشست های مشترک دانست و گفت: ما در این سمینار دوجانبه متوجه شدیم که ایران چگونه قصد دارد در عین حال که به سنت ها و فرهنگ اسلامی خود وفادار مانده در جهان امروزی رشد کند و تبدیل به یک کشور مدرن شود.

  رئیس موسسه بین المللی مطالعات عالی حقوق کیفری سیراکوزا در ادامه با بیان اینکه ایران کشور بزرگ و تاثیر گذاری است که پس از انقلاب اسلامی تجربه جدیدی را در عرصه سیاست بنا نهاده و به خوبی رشد کند، گفت: آنچه امروز ما از آن به تجربه سیستم قضایی و حقوق بشری غرب یاد می کنیم نیز محصول انقلاب ها، تحولات و تکاملات زیادی بوده است که چندین قرن به طول کشیده و کمترین آن به دوران پس از وست فالیا بر می گردد و آنچه امروز جامعه اروپایی با آن روبرون است یک عقبه طولانی و پر فراز و نشیب و طاقت فرسا داشته است.

  بسیونی گفت: آنچه درباره ایران مهم است اینکه این کشور با همین تجربه ای که آقای پروفسور لاریجانی از آن یاد کردند می خواهد مدرن شود و اکنون تلاش می کند نیازهای مختلف خود اعم از سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را با تکیه بر توانایی های خود و نگاه به تجربیات مورد پذیرش کشورهای دیگر برطرف کند.

  بسیونی با اشاره به سمینار برگزار شده گفت: نهایتا آنچه مفید است اینکه این نشست ها ما را در رسیدن به درک صحیح و متقابل از یکدیگر و راه طولانی که هریک از طرف ها با توجه به شرایط خود، پیموده اند کمک می کند و همین سبب می شود که تمام تلاش ها برای گسترش گفتگوهای دوجانبه میان ما یعنی جامعه اروپایی با جمهوری اسلامی ایران افزایش یابد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
11