جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64019
  تاریخ انتشار : 10 آذر 1393 13:35
  تعداد بازدید : 585

  خط و نشان رییس دادگستری کرمانشاه برای زمین خواران

  رییس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: در موضوع زمین خواری هیچ کس نباید در حاشیه امن قدرت، سیاست، نفوذ و ثروت قرار گیرد؛ چرا که اعمال قانون برای همه است و استثناء هم ندارد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، محمدرضا عدالتخواه در جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی اظهار کرد: تاسیس شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی در سال 1383 به دستور ریاست قوه قضاییه وقت بود و هدف از تاسیس آن مبارزه با زمین خواری و جلوگیری از حیف و میل انفال و منابع طبیعی بود که در برخی استان ها موفقیت هایی داشته است که امیدواریم در استان ما نیز این جلسات از حالت فانتزی خارج شود و شکل عملیاتی به خود گیرد.

  وی افزود: در طول 9 ماه گذشته این اولین جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان است، در حالی که در آیین نامه تاسیس این شورا آمده حداقل باید ماهی یک جلسه برگزار شود.

  عدالتخواه ادامه داد: باید جلسات شورا از این به بعد هر ماه یکبار و با حضور اعضاء اصلی برگزار شود و در صورت نیاز از دیگر اعضاء مرتبط نیز دعوت به عمل می آید.

  وی تاکید کرد: هدف اصلی این جلسه و جلسات آتی کوتاه کردن دست متنفذین و زمین خوارانی است که خون به دل مسئولان دلسوز نظام و مردم شهیدپرور استان کرده اند.

  رییس شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در زمان حصر اقتصادی هستیم و می شود کمبودها را با بهره گیری از زمین جبران کرد، گفت: حضرت امیر(ع) می فرماید آن کس که آب و خاک دارد ولی تهیدست است از رحمت خدا نیز به دور است. این بیان شریف به خوبی نشان می دهد که چقدر می شود از این منابع طبیعی بهره برد که متأسفانه سال هاست کارهای غیرقانونی و ساخت و سازهای غیرمجاز صورت می گیرد و مسئولان چشمشان را بسته اند.

  عدالتخواه بحث پیشگیری در این حوزه را مهم دانست و تصریح کرد: پیشگیری یعنی قبل از وقوع تخلف وارد میدان شویم. اگر تعرض و تخریبی نسبت به اراضی می شود نشان می دهد جایی غفلت صورت گرفته است، بنابراین قبل از وقوع حادثه باید وارد عمل شویم و اجازه سوء استفاده را به هیچ کس ندهیم. در این مسیر تنها برخورد قضایی کافی نیست و نیاز به حضور و همکاری همه نهادها و سازمان های ذیربط دارد.

  وی نیاز به مبارزه در حوزه زمین خواری را بسیار جدی دانست و یادآور شد: اگر قرار است مبارزه ای صورت گیرد باید بدون اغماض باشد و هیچ استثنائی قائل نشویم. باید از دانه درشت ها و کسانی که دستشان به جایی می رسد شروع شود. با قاطعیت اعلام می کنم که مبارزه ما شروع شده است و اجازه نخواهیم داد برخی طماع و مفسد که مولع نسبت به اموال عمومی هستند در آسایش باشند و هیچ غفلتی از هیچ کس در این مسیر پذیرفته نیست.

  عالی ترین مقام قضایی استان لزوم تشکیل کمیته ای در این زمینه را بسیار ضروری دانست و بیان کرد: در مطالعه ای که نسبت به مصوبات چند سال اخیر داشته ام تشکیل کمیته ای با عنوان " کمیته عملیاتی شناسایی و مبارزه با زمین خواران " که یک قاضی با صلابت را در راس داشته باشد و اعضا اصلی آن از اداره اطلاعات و نیروی انتظامی و سپاه و حسب نیاز از دیگر نهادهای مرتبط باشد، ضروری است. افرادی که در این کمیته عضو می شوند باید کوچکترین تردیدی در خصوص کارکردشان وجود نداشته باشد که البته کار این کمیته عطف بما سبق هم می شود و چنانچه در گذشته نیز خلافی صورت گرفته است مورد بررسی قرار می گیرد.

  وی افزود: این کمیته ظرف هفته جاری تشکیل و شروع بکار خواهد کرد.

  عدالتخواه در ادامه تاکید کرد: قانون برای همه یکسان است و هیچ کس نباید در حاشیه امن قدرت، سیاست، نفوذ و ثروت قرار گیرد و قانون استثنایی ندارد. اگر قرار است برخوردی با متخلفان صورت گیرد باید با همه حتی مسئولین متخلف رده بالا صورت گیرد.

  وی مصوبه دیگر این شورا را شناسایی تغییر کاربری اراضی عنوان کرد و گفت: تمام تغییر کاربری های سطح استان باید شناسایی شود و اگر خلافی صورت گرفته بلدوزرها باید به حرکت درآیند و تمام ساخت و سازهای غیرقانونی را تخریب کنند.

  رییس کل دادگستری استان تشکیل همین شورا را در تمامی شهرستان ها خواستار شد و تاکید کرد: در تمام شهرستان ها نیز مصوبات برای نظارت به مرکز استان اعلام شود تا عزمی جدی در تمام استان برای مقابله و مبارزه با پدیده شوم زمین خواری به وجود آید و این قبیل موضوعات در دادسرا و دادگاه ها باید به طور ویژه و خارج از نوبت رسیدگی شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
50